Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 14234534



*

nr 1423 4534


Skulptur

silver, Hatt, Mexico. Vikt: 145g. Höjd: 6,5 cm. Diameter: 16 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 oktober 2021
kl 20:19:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/9 13:29:45 1      100 kr
1/10 13:22:27 2      150 kr
1/10 13:23:14 1      200 kr
4/10 18:42:31 3      250 kr
4/10 18:44:40 4      350 kr
4/10 18:51:46 4      400 kr
4/10 18:56:47 1      350 kr
4/10 18:56:47 4      400 kr (Budbetjänt)
4/10 18:57:11 1      450 kr
4/10 20:02:12 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hatt konsthantverk mexico silver skulptur ädelmetall
  • 8130 Kärl
    Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:48
  • 8017 Skulptur
    Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:19
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:58
  • 8088 Skulptur
    fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:56
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36




Ladda ner broschyr